CELAL ELDENİZ

 

İçel Mersin Anadolu Lise’sindeki eğitimi sırasında Mersin Polifonik Korolar Derneği Gençlik korosunda tenor solistlik, il genelinde tiyatro oyunlarında oyunculuk, hararetli tartışamların yapıldığı okul felsefe kulübünde başkanlık yaptı. Ardından Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünde eğitimine başladı. Bu sırada Üsküdar Musikî Cemiyeti’nde Geleneksel Türk Müziği dersleri aldı, İstanbul Avrupa Korosu’nda korist olarak konserlerde yer aldı. Aynı dönemde Ülkü Emil’den diksiyon dersleri aldı, radyo programcılığı ve sunuculuğu yaptı.

Bir süre sonra işletme eğitimine ara verip Tiyatro, Müzik ve Psikoloji alanında dersler almak üzere ABD’nin Wisconsin eyaletinde bulunan Beloit College’da sanat eğitimine devam etti. Burada Rodney Umlas ile Metot Oyunculuğu, Amy Sarno ile çeşitli tiyatro ekolleri (Barba, Brecht, Artaud, Grotowski, Boal) ve türleri (forum tiyatrosu, görünmez tiyatro, sokak performansları, imaj tiyatrosu, psikodrama) çalıştı. Eudora Shepherd’dan aldığı şan derslerinde Bel Canto Tekniğini çalıştı. Beloit’taki eğitimi sırasında çeşitli tiyatro projelerinde oyuncu olarak rol aldı, okul dans kumpanyasında dans etti ve klasik eserler ve Broadway müzikallerindenşarkılar seslendirdiği resitaller verdi. 

İstanbul’a döndükten sonra Haldun Dormen’in Müzikal Oyunculuğu ve Ayla Algan’ın Oyunculuk derslerine katıldı. Ardından 2007-2010 yılları arasında Indianapolis Üniversitesi Atina Kampüsü Müzik Bölümü’nde Master Programı kapsamında Spyros Sakkas ile Şan Tekniğine devam etti. Aynı seneler Atina’daki Voice Studio’da Natassa Zouka'dan ses, hareket ve yoga dersleri aldı. Atina’daki eğitimini takiben Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine devam etti. İstanbul Barok Uluslararası Müzik Festival’i kapsamında çeşitli tarihi mekânlarda düzenlenen dinletilerde kontrtenor solist olarak sahne aldı. Bir yandan sanat eğitimi ve faaliyetleri devam ederken 2007 yılından itibaren psikoloji alanında Pozitif Psikoterapi, Beden Psikoterapisi, Hipnoterapi, Sanat Terapisi eğitimleri aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzikoloji Bölümü, Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü, Bilgi Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü, Haliç Üniversitesi Psikoloji Bölümü, MEF Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde dersler verdi. (Vokal Performans, Kişisel Performans Yönetimi, Çatışma Çözümleme, Müzik Psikolojisi) 2015 senesinde sahneye koyduğu ve yönettiği Euripides’e ait Bakkhalar adlı tragedya ile daha önce sahne alarak sürdürdüğü performans çalışmalarını yönetmenlik alanına taşıdı. 2015 yılında 6 ay boyunca Yunanistan’daki MFI2 Senaryo Geliştirme Atölyesi’ne danışmanlığını yaptığı bir uzun metrajlı film senaryosu ile katılıp senaryo ve dramatürji bilgisini genişletti. 

Şu günlerde akademisyenlik kariyerine Bahçeşehir Üniversitesi Genel Eğitim Bölümü’nde verdiği Türk Müzik Piyasası ve 20. Yüzyıl Müzikleri dersleri ile devam etmektedir. Solistlik, yönetmenlik ve dizi ve sinema projeleri için oyuncu koçluğu veşarkıcılar için Ses Koçluğu yapmaktadır. Diğer zamanlarda da müzik, drama ve psikoloji gibi farklı alanlardaki fikirlerini ve etkinliklerini kendi içinde birlemesini sağlayan kavramları edindiği düşünsel okumalar yapmaktadır.

 

  GERİ

İLETİŞİM

Zühtüpaşa Mahallesi, Şefik Bey Sokak

No:17, 34724 Kadıköy/İstanbul

Gişe: 0 (216) 345 05 18 / 19 | info@atolyecraft.com

BİZDEN HABERDAR OLUN

BİZİ TAKİP EDİN

Craft Tiyatro © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır | Tasarım ve altyapı hizmetleri tiyatrolar.com.tr tarafından sağlanmaktadır.
Bu web sayfasında yüksek güvenlikli 2048-bit SSL kullanılmaktadır.